Początek lutego okazał się owocny w opracowane przez żagański samorząd projekty na inwestycje. Złożyliśmy trzy wnioski o wsparcie w konkursach ogłoszonych przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. Kończymy opracowywanie pięciu kolejnych do drugiej edycji rządowego programu “Polski Ład”. W ubiegłym tygodniu złożyliśmy wnioski, dzięki którym planujemy pozyskać 230 tysięcy złotych, aby zrealizować zadania o wartości 630 tysięcy złotych!
Pierwszy wniosek o dotację celową złożyliśmy z myślą o przeprowadzeniu prac konserwatorskich odcinka miejskich murów (pomiędzy ulicami Ratuszową, Niepodległości a kanałem rzecznym). Dzięki pozyskanym funduszom zabezpieczymy mury miejskie zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi i opracujemy projekt ich naprawy. Wartość zadania szacowana jest na 159 285 zł. Dofinansowanie na poziomie 79 642,50 zł.
Kolejny wniosek złożyliśmy w ramach programu Lubuskiej Bazy Sportowej, aby wybudować tor rowerowy typu „pumptrack” wraz z torem rolkarskim. Zadania tego nie udało się wykonać w ubiegłym roku z uwagi na brak wykonawcy. Ogłoszone przetargi nie przyniosły rozstrzygnięć – do magistratu nie wpłynęły oferty firm zajmujących się budową pumptracka. Oczywiście nie rezygnujemy z tego pomysłu i walczymy o 100 tysięcy dofinansowania na realizację projektu w Żaganiu!
Planowany tor rowerowy będzie miał o długości 110 metrów i zlokalizowany zostanie za “Cesarskim ogrodem”. Tor będzie służył młodzieży do rekreacji na specjalnych rowerach bez napędu i bez konieczności pedałowania. Drugim elementem żagańskiego projektu jest budowa toru rolkarskiego (zamkniętej pętli o długości 73,50 m, szerokości pasa jezdnego od 2,50 m o nawierzchni asfaltowej). Tutaj bezpiecznie poćwiczą osoby jeżdżące na rolkach i wrotkach. Wartość zadania szacowana jest na 368 500 złotych. Dofinansowanie 100 000 złotych.
Trzeci wniosek złożyliśmy w ramach Lubuskiej Bazy Turystycznej, ubiegając się o środki na przywrócenie funkcji turystycznych punktu widokowego przy odrestaurowanym Krzyżu Wotywnym w Parku Książęcym w Żaganiu.
W ramach tego projektu planujemy odzyskać elementy kamienne i przywrócić je w pierwotne miejsce na wzgórzu oraz odtworzyć kamienne schody i alejki prowadzące do głównego szlaku turystycznego parku. Prace te wymagają nadzoru konserwatorskiego i archeologicznego. Planujemy oczywiście zadbać o niezbędną infrastrukturę, aby zapewnić mieszkańcom i turystom komfort korzystania z punktu widokowego (barierka ochrona, ławki, kosze na śmieci, stojak rowerowy, tablica informacyjna oraz znaki kierunkowe). 100 000 złotych to wartość zadania. dofinansowanie to 50 000 złotych.
0 odpowiedzi