Ta strona wymaga JavaScript do poprawnego działaniaŻagański Budżet Obywatelski 2023
Miasto Żagań - w Kontakcie JST

Ogłoszenia

Zobacz najnowsze ogłoszenia z samorządu

Żagański Budżet Obywatelski 2023

ponad 2 lata temu

Wraz z kolejną odsłoną budżetu obywatelskiego zwiększamy pulę środków, którą oddajemy do Waszej dyspozycji. Do zagospodarowania jest 625 tysięcy złotych – 500 tysięcy na zadania inwestycyjne oraz 125 tysięcy na zadania nieinwestycyjne.


Jak układa się harmonogram działań w ramach budżetu obywatelskiego?


Od 13 do 27 czerwca czekamy na propozycje i pomysły mieszkańców Żagania, zgłoszone przez stronę www.zagan.konsultacjejst.pl lub w formie papierowej na specjalnym formularzu dostępnym tutaj.

Nad zadaniami, które przejdą pomyślnie proces weryfikacji formalnej, będziemy głosować w terminie od 24 sierpnia do 7 września. Kolejny raz dostępne będą dwie formy wyrażenia poparcia dla ważnego dla Was projektu – papierowa i elektroniczna. Do 20 października poznamy wyniki decyzji mieszkańców i zadania, które wpisane zostaną do budżetu miasta na rok 2022.


UWAGA! Przed rejestracją pomysłu poprzez stronę należy zebrać komplet dokumentów, czyli listę poparcia i zgody opiekunów prawnych, jeżeli wśród popierających nasz projekt są osoby niepełnoletnie. W trakcie wypełniania wniosku należy “podpiąć” zeskanowane dokumenty we wskazanych miejscach. Po złożeniu wniosku nie ma możliwości uzupełniania i edytowania treści.


Jak dokładnie zgłosić projekt?

  1. Wymyśl zadanie, które ma być realizowane w ramach budżetu obywatelskiego w 2022 roku (zgłoś je przez zagan.konsultacjejst.pl/budzet-obywatelski lub na pobranym formularzu wniosku)
  2. Zbierz minimum 15 podpisów mieszkańców Żagania na liście poparcia Twojego projektu (wzór listy poparcia).
  3. Złóż projekt z załączoną listą poparcia do 27 czerwca poprzez stronę https://zagan.konsultacjejst.pl/budzet-obywatelski lub w formie papierowej w punkcie podawczym Urzędu Miasta Żagań.


Projekt zgłoszony w ramach żagańskiego budżetu obywatelskiego powinien:

być poparty przynajmniej przez 15 osób (każdy mieszkaniec może zgłosić i poprzeć tylko jeden projekt),

mieć charakter inwestycyjny (nowa inwestycja, modernizacja, rozbudowa, remont, zakup wyposażenia) lub nieinwestycyjny (wydarzenie o charakterze: kulturalnym, sportowym, edukacyjnym i innym),

być zaplanowany do realizacji na terenie będącym wyłącznie własnością gminy.


Ważne, aby zgłaszane pomysły dało się zrealizować w trakcie roku kalendarzowego (od opracowania projektu do realizacji inwestycji) oraz by należały one do zadań własnych gminy i były zgodne z obowiązującymi przepisami prawa.


→ W tym roku zdecydowano, że w ramach budżetu nie będą wykonywane remonty lub budowy dróg oraz parkingów powyżej 6 miejsc postojowych.

→ W ramach budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane działania, których wymagany budżet całkowity na realizację przekraczałby kwoty:

  • 300 tysięcy złotych – w przypadku zadania inwestycyjnego,
  • 60 tysięcy złotych – w przypadku zadania nieinwestycyjnego.


Po podliczeniu Państwa głosów do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego zostaną wybrane:

– zadania inwestycyjne, które uzyskają największą liczbę głosów, do wyczerpania puli 500 tysięcy złotych,

– zadania nieinwestycyjne, które uzyskają największą liczbę głosów, do wyczerpania puli 125 tysięcy złotych,


Serdecznie zapraszamy do aktywności na każdym z etapów żagańskiego budżetu obywatelskiego 2023.


Wszystkie wzory wniosków i oświadczeń wraz z uchwałą określającą zasady Budżetu Obywatelskiego 2022 dostępne są na stronie zagan.konsultacjejst.pl/budzet-obywatelski oraz na bip.zagan.pl

Co o tym myślisz?

0 odpowiedzi

Galeria

  • plakat-B0-2023-003-1086x1536.jpg